//Niesamowite właściwości aloesu
Właściwości Aloesu

Niesamowite właściwości aloesu

Liście aloesu w 99% składają się z wody, jednak to nie to sprawia że jest on tak niesamowity. Wodę znajdziemy w wielu różnych roślinach czy owocach, a ta żelowa substancja składa się z ponad 200 substancji aktywnych, które mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.

Jest bogaty w aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Znamy 22 aminokwasy które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. 8 z nich to aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi sam sobie wyprodukować. Jak myślicie, ile aminokwasów może zawierać aloes? W zależności od gatunku i pory zbiorów może to być od 18 aż do 20 aminokwasów, w tym od 7 do 8 tych, których nasz organizm nie może sam wyprodukować.

Aloes ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Ekstrakt z aloesu poprawia możliwości transportu tlenu poprzez krwinki czerwone oraz dodatkowo poprawia unormować ciśnienie krwi.

Następną wspaniałą właściwością aloesu jest to że należy do adaptogenów. Ale co to właściwie znaczy? Adaptogeny to substancje które w naturalny sposób wzmacniają naszą odporność. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy narażeni na mnóstwo stresu.

Aloes ułatwia trawienie. Pomaga oczyścić jelita, ma takie właściwości, że pomaga w zaparciach i biegunce, przy refluksie i w zespole jelita drażliwego.

Jest bogaty w witaminy A i E czyli witaminę młodości, kwas foliowy, cholinę, witaminy B1, B2, B3, B6, witaminę B12 która w roślinach występuje bardzo rzadko oraz wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie. Aloes jest również bogaty w mikroelementy takie jak wapń, magnez, cynk, chrom, selen i wiele innych. Niektórych jest w naszym pożywieniu bardzo mało.

Aloes wspomaga funkcje oczyszczające nerek, wątroby i skóry.

Kolejną właściwością aloesu jest to że działa przeciwzapalnie. Aloes posiada 12 substancji które mają działanie przeciwzapalnie. Pomaga także przy bólach i sztywności stawów.

Ma także pozytywny wpływ na układ krążenia. Ekstrakt z aloesu poprawia możliwości transportu tlenu poprzez krwinki czerwone oraz dodatkowo poprawia unormować ciśnienie krwi.

Aloes jest bardzo dobrą substancją dezynfekcyjną. Działa antybiotycznie, antybakteryjnie, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i antywirusowo. Pomaga także wyeliminować zakażenia.

Następną właściwością aloesu jest jego widoczny wpływ na skórę. Właśnie dlatego bardzo często stosuje się go w naturalnej kosmetyce. Pomaga w gojeniu się ran, na otarcia, oparzenia, ugryzienia owadów. Działa także jako środek przeciwbólowy, przeciwświądowy. Dodatkowo aloes nawilża skórę, zmiękcza ją i uelastycznia. Bardzo często jest stosowany jako środek leczniczy przy trądziku.