//Aloes – podstawowe informacje
Aloes - podstawowe informacje o aloesie

Aloes – podstawowe informacje

Aloes jest rośliną o dość dyskusyjnym wyglądzie, jednak jego grube, podłużne i masywne liście zawierają w sobie wręcz magiczną substancję. Zawierają 99% wody. Pozostały 1% to witaminy, substancje o dużej aktywności biologicznej i składniki odżywcze. Należą do nich witamina A, witamina E czyli witamina młodości, witaminy z grupy B, w tym witaminę B12, wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz minerały. Właśnie to sprawia że aloes jest tak wyjątkowy.

Aloes w kosmetyce
Aloe vera jest powszechnie stosowany w kosmetyce, a przede wszystkim w preparatach do leczenia trądziku, pielęgnacji skóry całego ciała i pielęgnacji włosów. Używa się go także doustnie jako środek oczyszczający jamę ustną, środek przeczyszczający i ułatwiający trawienie.

Aloes zwiększa odporność naszego organizmu i działa przeciwgorączkowo. Wspomaga gojenie ran: stymuluje wzrost i regenerację komórek i tkanek. Łagodzi stany zapalne i działa antyseptycznie. Idealnie sprawdzi się jako okład na otarcia i zadrapania, a także na poparzenia słoneczne i siniaki. W porównaniu z innymi środkami antyseptycznymi, aloes nie wysusza skóry.
Uprawa aloesu

Aloes doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach. Potrzebuje bardzo dużo słońca, dlatego najlepiej postawić go na parapecie od południowej strony domu czy mieszkania. Niedobór światła skutkuje tym, że liście aloesu wyciągają się i bledną, a roślina wygląda mało atrakcyjnie. Latem można go wystawić na taras albo balkon.

Trzeba pamiętać że od wiosny do jesieni aloes potrzebuje regularnego podlewania, jednak ziemia nie może być stale wilgotna, a co 2 tygodnie należy nawozić go płynnym nawozem. Zimą natomiast trzeba ograniczyć podlewanie i nie nawozić.

Rozmnażanie aloesu
Aloes z powodzeniem można rozmnożyć w warunkach domowych. Wystarczy oddzielić odrosty pojawiające się u nasady pędu od rośliny macierzystej i ukorzenić je w mieszance ziemi kwiatowej i piasku lub torfu. Można też użyć gotowej mieszanki ziemi dla kaktusów. Aloes najlepiej jest rozmnażać wiosną podczas przesadzania rośliny.
Drugim sposobem, znacznie trudniejszym, jest rozmnażanie z nasion. Jeżeli aloes zakwitł i wydał owoce, nasiona możemy pozyskać tylko z jego dojrzałych owoców, takich które pękają. Należy je od razu zasiać, ponieważ bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania.

Kilka ciekawostek
Jeżeli nie zależy nam na kwiatach aloesu, możemy ściąć pojawiający się pęd kwiatostanowy. Roślina wytworzy wtedy więcej pędów z których będziemy mogli ją rozmnożyć.
Podczas podlewania aloesu lepiej jest uważać aby nie zmoczyć jego liści. Woda która zostaje wewnątrz rozety liściowej bardzo często powoduje gnicie rośliny.

Doniczkę z aloesem możemy postawić na parapecie w sypialni. Dzięki temu że jest sukulentem w dzień filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a nocą produkuje tlen.